באותו נושא

קטגוריות בלוג
תגובות אחרונות לבלוגים

  מסע צייד פטריות בר למאכל

  והיכרות עם פטריות הרעל

  צייד פטריות בר למאכל , היה מאז ומתמיד  עבורי מנסע   , כמו כל מסע , אל עולם מופלא ולו מפני שהן מופיעות בפתאומיות מיד אחרי הגשם .  פטריות הכובע הינן ממלכה נפרדת בטבע , היא אינה צומח , נטולות עלים ופרחים ונטולות כלורופיל  ובכל זאת יש בהן הכל מלמאכל , דרך תרופות ושיקויים שרוקחות סמי הזייה . גם בתרבות השבטית היו לשאמן [כוהן הדת]  , רק לו נגישות לסודות אילו .

  פטריות הכובע נקשרו תמיד בהקשרים של פייות וגמדים , יצורים זעירים כל כך דומים לנו וכל כך שונים מאיתנו כשהמאפיין אותם/ן הוא שמירה ו/או עזרה בשמירה על הטבע שיש . כל מה שלא הבין השכל האנושי יחסו להן .  "מעגל הפיות" [fairy  ring ]  , הופעת "פטריית ירוקת הדפים הקיצית " בצורת מעגל  על מדשאות , נקשר באגדה באשר למקום בו רקדו פיות בלילה שלפני במעגל …ואולי אין זו אגדה כלל .

  מאז ילדותי דעך מעט צייד הפטריות בארץ מכל מיני סיבות והנה הוא שוב צובר תאוצה בשנים האחרונות עם העלייה מחבר העמים . גם מינים מסויימים שלא היו קיימים בארץ , רק במדינות אירופה הרחוקה מופעים אחרי איקלום שעברו ללא התערבות שלנו בני האדם , מה שהופך את העניין לעוד יותר מסקרן כמו לאחר כישוף.

  הערבים ילידי הארץ קוטפים רק את פטריות המאכל הידועות להם כמו "פקועה " ו"אורניות ", אחינו מחבר העמים הוסיפו עוד כמה מינים , אבל במציאות ישנן פטריות מאכל במגוון רחב יותר !

  הדמיון בין פטריות מסויימות כמוהו ההבדל בין חיים ומוות  ,  בין ראוי למאכל , ראוי למאכל לאחר טיפול ,כמו קילוף מעטפת כובע הפטריה  ,או אכילת חלק מהפטריה רגל או כובע , בישול תחילה , עד רעיל  המגרה את דרכי הוושט , עיקצוצים בחלל הפה , הרגשת  נימול [מלשון נמלה ] בשפתיים ,  שיבושי קיבה , כאבים ושריפה בבטן , הקאות  ורעיל מאוד המשפיע על תהליכים ביוכימיים של הגוף ובסוף גורם למוות .

  קיים גם שוני בן אדם לאדם לגבי הרגישות שלו לפטריה זו או אחרת כך שלפעמים תופעות כמו רעיל  דלעיל יכולים להופיע גם אצל אדם שאכל פטריה ראויה למאכל !ובפרט אצל נשים הרות .

  ביסוד פוסט זה לא לרפות את ידי ציידי הפטריות  , אסור שהפחד מלחוות את התופעות הלא נעימות עד אבדן חיים ירפו את ידי הציידים. ככל שנרבה בשיתוף פעולה כך נוכל להיות חכמים יותר בליקוט הפטריות הבא . שלא כמו עשבי בר רעילים כמו : " חצב ולוף " שעם האכילה מופיעות תופעות הלואי של רעילות הצמח בפטריות השפעת הרעל יכולה להופיעה גם אחרי 24 שעות  ואז לך תזכור שאכלת .

  ישנו יותר מכלל ברזל אחד  כדי להימנע מלהגיע לשם , הנה חלק : בית הגידול  עץ /דשא/ אחו  , סוג הקרקע בו גדלה הפטריה גיר / סוג האדמה , הכרות עם השינויים בצורת הפטריה בשלבי גידולה והעדפה של  הצעירות יותר , צילום ותיעוד הפטריה בבית הגידול  ופריט אחד לפחות מכל הכיוונים [מבט על /מתחת /צד ]  , להכיר צורות שונות של כובעים , להכיר צורות רגליים , להכיר סימניי זיהויי ברגל הפטריה [נרתיק ,טבעת ,נרתיק וטבעת ,רגל עירומה ] , להכיר  צורות מתחת לכובע [דפים -כמו בפוקעתיים ,ספוג צינורות -כמו בגושתיים ,או שיניים כמו בשיננתיים ] , להכיר ולזהות את צורת חיבור הדפים אל הרגל , להכיר שינויי צבע עם הקטיף ועוד  והכלל הכי חשוב : אם אתה לא בטוח אל תקטוף.

  למה לקרוא לליקוט פטריות צייד?

  צייד כשהיה יוצא לצוד לא היה יודע באיזה גודל חיה יתמזל מזלו לצוד , הוא היה פונה להוויה , לאלוקים , ל"רוח הגדולה "  ומבקש שיזמן לו צייד שיספיק לו ולבני משפחתו  לתקופת מה . כשהאינדיאנים היו פוגשים בעדרי הבאפלו הם היו בוררים מבינהם את הזקנים , או הצעירים פרטים בודדים , מעולם לא ניצוד כל העדר .

  כך גם לגבי פטריות , אדם לא קם בבוקר ויוצא ללקט פטריה מסויימת , אדם יוצא לחפש ,כמו צייד אחרי הצייד , אדם שמח במה שזימן לו הטבע .  במזרח אירופה קוראים לליקוט פטריות  : "הצייד השלישי" ,אחרי צייד לבשר וצייד של דגים ,לאו דווקא ברשת , הצייד השלישי הוא היחיד ללא שפיכות דמיםוגם בריא מאוד לגוף ולא הכל גלוי וידוע עדיין .

  אינני מוצא טעם ללקט את כל פטריות המאכל בתא שטח אחד , תא שטח שרבים ליקטו בו לא מאפשר בשנים הבאות לשקם את עצמו , איני מוצא טעם בכמות שחלק ממנה נזרק אחר כך כי הגענו הביתה וחצי מהשלל הרכיב או הסריח .

  אם כל אחד ואחת מאיתנו מצד אחד לא יחשוש מתופעות הלוואי ויצוד באופן מושכל ומאידך הצייד יהיה לצריכה עצמית ולא כדי לפתוח דוכן בשוק כולנו נצא נשכרים .

  בראשית 2021 , נחגוג עשור לקיום  : "מסע צייד פטריות בר למאכל והיכרות עם פטריות הרעל "  

  הסדנא המקצועית ביותר בנושא הפטריות , מתאימה למי שיש לו היכרות עם עולם הפטריות וחסרי ידע כלל ,על ההמלכה המופלאה הזאת ולמי שרוצה להרחיב ידע בנושא הפטריות .

  הרשימה הולכת ומתמלאת  ומספר המקומות מוגבל מאוד ! 

  לפרטים והרשמה לרשימת המתנה , הרשמו בצור קשר ואנו נחדש אתכם את הקשר לקראת הסדנא

  לקטו בחכמה וזיכרו לשמור על מה שיש ! 

  צייד פטריות מוצלח לכולנו

  צ'יף