מסע "צייד פטריות בר למאכל והיכרות עם פטריות הרעל" בגלבוע

"צייד פטריות בר למאכל והיכרות עם פטריות הרעל" 

היה מאז ומתמיד  עבורי מנסע   , כמו כל מסע , אל עולם מופלא ולו מפני שהן מופיעות בפתאומיות מיד אחרי הגשם .  פטריות הכובע נטולות עלים ופרחים ונטולות כלורופיל  ובכל זאת יש בהן הכל מלמאכל , דרך תרופות ושיקויים שרוקחות סמי הזייה . גם בתרבות השבטית היו לשאמן [כוהן הדת]  , רק לו נגישות לסודות אילו .

פטריות הכובע נקשרו תמיד בהקשרים של פייות וגמדים , יצורים זעירים כל כך דומים לנו וכל כך שונים מאיתנו כשהמאפיין אותם/ן הוא שמירה ו/או עזרה בשמירה על הטבע שיש . כל מה שלא הבין השכל האנושי יחסו להן .  "מעגל הפיות" [fairy  ring ]  , הופעת "פטריית ירוקת הדפים הקיצית " בצורת מעגל  על מדשאות , נקשר באגדה באשר למקום בו רקדו פיות בלילה שלפני במעגל …ואולי אין זו אגדה כלל .

מאז ילדותי דעך מעט צייד הפטריות בארץ מכל מיני סיבות והנה הוא שוב צובר תאוצה בשנים האחרונות עם העלייה מחבר העמים . גם מינים מסויימים שלא היו קיימים בארץ , רק במדינות אירופה הרחוקה מופעים אחרי איקלום שעברו ללא התערבות שלנו בני האדם , מה שהופך את העניין לעוד יותר מסקרן כמו לאחר כישוף.

הערבים ילידי הארץ קוטפים רק את פטריות המאכל הידועות להם כמו "פקועה " ו"אורניות ", אחינו מחבר העמים הוסיפו עוד כמה מינים , אבל במציאות ישנן פטריות מאכל במגוון רחב יותר !

הדמיון בין פטריות מסויימות כמוהו ההבדל בין חיים ומוות  ,  בין ראוי למאכל , ראוי למאכל לאחר טיפול ,כמו קילוף מעטפת כובע הפטריה  ,או אכילת חלק מהפטריה רגל או כובע , בישול תחילה , עד רעיל  המגרה את דרכי הוושט , עיקצוצים בחלל הפה , הרגשת  נימול [מלשון נמלה ] בשפתיים ,  שיבושי קיבה , כאבים ושריפה בבטן , הקאות  ורעיל מאוד המשפיע על תהליכים ביוכימיים של הגוף ובסוף גורם למוות .

קיים גם שוני בן אדם לאדם לגבי הרגישות שלו לפטריה זו או אחרת כך שלפעמים תופעות כמו רעיל  דלעיל יכולים להופיע גם אצל אדם שאכל פטריה ראויה למאכל !

ביסוד פוסט זה לא לרפות את ידי ציידי הפטריות  , אסור שהפחד מלחוות את התופעות הלא נעימות עד אבדן חיים ירפו את ידי הציידים. ככל שנרבה בשיתוף פעולה כך נוכל להיות חכמים יותר בליקוט הפטריות הבא . שלא כמו עשבי בר רעילים כמו : " חצב ולוף " שעם האכילה מופיעות תופעות הלואי של רעילות הצמח בפטריות השפעת הרעל יכולה להופיעה גם אחרי 24 שעות  ואז לך תזכור שאכלת .

ישנו יותר מכלל ברזל אחד  כדי להימנע מלהגיע לשם , הנה חלק : בית הגידול  עץ /דשא/ אחו  , סוג הקרקע בו גדלה הפטריה גיר / סוג האדמה , הכרות עם השינויים בצורת הפטריה בשלבי גידולה והעדפה של  הצעירות יותר , צילום ותיעוד הפטריה בבית הגידול  ופריט אחד לפחות מכל הכיוונים [מבט על /מתחת /צד ]  , להכיר צורות שונות של כובעים , להכיר צורות רגליים , להכיר סימניי זיהויי ברגל הפטריה [נרתיק ,טבעת ,נרתיק וטבעת ,רגל עירומה ] , להכיר  צורות מתחת לכובע [דפים -כמו בפוקעתיים ,ספוג צינורות -כמו בגושתיים ,או שיניים כמו בשיננתיים ] , להכיר ולזהות את צורת חיבור הדפים אל הרגל , להכיר שינויי צבע עם הקטיף ועוד  והכלל הכי חשוב אם אתה לא בטוח אל תקטוף.

אז למה לקרוא לליקוט פטריות צייד ?

צייד כשהיה יוצא לצוד לא היה יודע באיזה גודל חיה יתמזל מזלו לצוד , הוא היה פונה להוויה , לאלוקים , ל"רוח הגדולה "  ומבקש שיזמן לו צייד שיספיק לו ולבני משפחתו  לתקופת מה . כשהאינדיאנים היו פוגשים בעדרי הבאפלו הם היו בוררים מבינהם את הזקנים , או הצעירים פרטים בודדים ,מעולם לא ניצוד כל העדר .

כך גם לגבי פטריות , אינני מוצא טעם ללקט את כל פטריות המאכל בתא שטח אחד , תא שטח שרבים ליקטו בו לא מאפשר בשנים הבאות לשקם את עצמו , איני מוצא טעם בכמות שחלק ממנה נזרק אחר כך כי הגענו הביתה וחצי מהשלל הרכיב או הסריח .

אם כל אחד ואחת מאיתנו מצד אחד לא יחשוש מתופעות הלוואי וילקט ליקוט מושכל ומאידך הליקוט יהיה לצריכה עצמית ולא כדי לפתוח דוכן בשוק כולנו נצא נשכרים .

ב19/01/19 נקיים את "מסע צייד פטריות בר למאכל והיכרות עם פטריות הרעל " בהדרכה משותפת של דר' דליה לוינסון   ,מחברת "מדריך כרטא לפטריות מאכל ורעל בישראל" ושלי , שלמה בן גיא ,צ'יף העשבים בגלבוע .

הסדנא המקצועית ביותר בנושא הפטריות ,מתאימה למי שיש לו היכרות עם עולם הפטריות וחסרי ידע כלל ,על ההמלכה המופלאה הזאת ולמי שרוצה להרחיב ידע בנושא הפטריות .

הרשימה הולכת ומתמלאת  ומספר המקומות מוגבל מאוד !

לקטו בחכמה וזיכרו לשמור על מה שיש צייד פטריות מוצלח לכולנו

צ'יף

 להרשמה :לנרשמים חדשים יש להרשם דרך לשונית הצור קשר באתר :
Haasabim.co.il
יש לציין
שם ושם משפחה

בלשונית גוף ההודעה :

מספר טלפון נייד
להתקשרות
ומספר משתתפים